Konieczność rozbiórki lub przeprowadzenia wyburzenia związana jest z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom wykonującym dane prace, przebywającym na terenie wokół budynku czy konstrukcji oraz ochroną mienia przed uszkodzeniami, jakie mogłyby wyniknąć z prowadzonych prac. Należy przestrzegać kilku norm i zasad, aby cała procedura przebiegła szybko, sprawnie i efektywnie.
Wyburzanie budynków to jeden z bardziej niebezpiecznych rodzajów prac budowlanych. W ich trakcie często zdarzają się wypadki, awarie maszyn oraz może dojść do uszkodzenia sąsiednich budynków czy pojazdów zaparkowanych w zasięgu pracy maszyn. Jeśli musimy rozebrać stary budynek gospodarczy, szopę czy garaż, lepiej powierzyć to zadanie firmom specjalizującym się w pracach ziemnych. W ten sposób mamy pewność, że proces przebiegnie sprawnie, z wykorzystaniem niezbędnych urządzeń i sprzętów oraz zgodnie z przepisami prawa i BHP.
Rozbiórka wymaga przestrzegania przepisów prawa
Wszelkie prace związane z likwidacją budynków, obiektów budowlanych czy konstrukcji, wymagają przestrzegania przepisów prawa budowlanego. Dzisiaj korzystamy z różnych metod rozbiórki domów, dlatego każdy ze sposobów wymaga pewnych regulacji. W niektórych sytuacjach wymagane jest uzyskanie pozwoleń na rozbiórkę budynku, dlatego usługę warto zlecić firmie rozbiórkowej, która pomoże przejść przez całą procedurę. Wymagany jest dziennik rozbiórki, w którym zapisany jest szczegółowy plan działania, przebieg całego procesu z uwzględnieniem niebezpiecznych robót. Komplet dokumentacji składa się w urzędzie miasta lub gminy z prośbą o pozwolenie na wyburzenie danego domu. O pozwolenie nie trzeba się starać, jeśli rozebrać chcemy niewielki budynek, który znajduje się na działce w odległości od jej granicy nie mniejszej niż połowa jego wysokości. Nie musimy o nic wnioskować do urzędu również w przypadku wyburzania zabudowań, które nie wymagały pozwolenia na budowę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy budynek znajduje się w rejestrze zabytków. Warto też pamiętać, że w sytuacji, gdy rozbiórka dyktowana jest złym stanem konstrukcji, zagrażającym bezpieczeństwu ludzi to wtedy wyburzanie można rozpocząć jeszcze przed uzyskaniem oficjalnego pozwolenia. Prace powinny być dokładnie zaplanowane i prowadzone według wcześniej ustalonego programu. Dzięki temu wszystkie zainteresowane osoby wiedzą o kolejnych etapach robót.
Zabezpieczenie ludzi i terenu
Ponieważ prace rozbiórkowe bardzo często wymagają użycia ciężkiego sprzętu, należy zadbać o właściwe zabezpieczenie ludzi oraz terenu i mienia znajdującego się blisko wyburzanego budynku. Osoba wyznaczona na kierownika rozbiórki rozpoczyna od odłączenia budowli od wszelkich sieci np.: elektrycznej, gazowej, kanalizacyjnej i wodociągowej. Prawo budowlane nakazuje również zagospodarowanie terenu rozbiórki: ogrodzenie obszaru, na którym prowadzone są prace, wyznaczenie stref niebezpiecznych np. do składowania materiałów i sprzętów, zapewnienie warunków socjalnych i higienicznych oraz właściwe przechowywanie maszyn i urządzeń technicznych wykorzystywanych podczas prac. Osoby odpowiedzialne za prace wyburzeniowe powinny być wyposażone we właściwe środki ochrony indywidualnej: kaski, okulary, obuwie robocze, maski oraz rękawice. Podczas działań na wysokości dodatkowo w linki i szelki bezpieczeństwa. Operatorzy maszyn powinni posiadać wszelkie niezbędne pozwolenia do ich obsługi. Prace powinny być też prowadzone w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Przy silnym wietrze, podczas opadów deszczu czy śniegu lepiej unikać jakichkolwiek rozbiórek.