Zasady bezpieczeństwa w trakcie wyburzeń

Konieczność rozbiórki lub przeprowadzenia wyburzenia związana jest z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom wykonującym dane prace, przebywającym na terenie wokół budynku czy konstrukcji oraz ochroną mienia przed uszkodzeniami, jakie mogłyby wyniknąć z prowadzonych prac. Należy przestrzegać kilku norm i zasad, aby cała procedura przebiegła szybko, sprawnie i efektywnie.

Wyburzanie budynków to jeden z bardziej niebezpiecznych rodzajów prac budowlanych. W ich trakcie często zdarzają się wypadki, awarie maszyn oraz może dojść do uszkodzenia sąsiednich budynków czy pojazdów zaparkowanych w zasięgu pracy maszyn. Jeśli musimy rozebrać stary budynek gospodarczy, szopę czy garaż, lepiej powierzyć to zadanie firmom specjalizującym się w pracach ziemnych. W ten sposób mamy pewność, że proces przebiegnie sprawnie, z wykorzystaniem niezbędnych urządzeń i sprzętów oraz zgodnie z przepisami prawa i BHP.

Rozbiórka wymaga przestrzegania przepisów prawa

Wszelkie prace związane z likwidacją budynków, obiektów budowlanych czy konstrukcji, wymagają przestrzegania przepisów prawa budowlanego. Dzisiaj korzystamy z różnych metod rozbiórki domów, dlatego każdy ze sposobów wymaga pewnych regulacji. W niektórych sytuacjach wymagane jest uzyskanie pozwoleń na rozbiórkę budynku, dlatego usługę warto zlecić firmie rozbiórkowej, która pomoże przejść przez całą procedurę. Wymagany jest dziennik rozbiórki, w którym zapisany jest szczegółowy plan działania, przebieg całego procesu z uwzględnieniem niebezpiecznych robót. Komplet dokumentacji składa się w urzędzie miasta lub gminy z prośbą o pozwolenie na wyburzenie danego domu. O pozwolenie nie trzeba się starać, jeśli rozebrać chcemy niewielki budynek, który znajduje się na działce w odległości od jej granicy nie mniejszej niż połowa jego wysokości. Nie musimy o nic wnioskować do urzędu również w przypadku wyburzania zabudowań, które nie wymagały pozwolenia na budowę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy budynek znajduje się w rejestrze zabytków. Warto też pamiętać, że w sytuacji, gdy rozbiórka dyktowana jest złym stanem konstrukcji, zagrażającym bezpieczeństwu ludzi to wtedy wyburzanie można rozpocząć jeszcze przed uzyskaniem oficjalnego pozwolenia. Prace powinny być dokładnie zaplanowane i prowadzone według wcześniej ustalonego programu. Dzięki temu wszystkie zainteresowane osoby wiedzą o kolejnych etapach robót.

Zabezpieczenie ludzi i terenu

Ponieważ prace rozbiórkowe bardzo często wymagają użycia ciężkiego sprzętu, należy zadbać o właściwe zabezpieczenie ludzi oraz terenu i mienia znajdującego się blisko wyburzanego budynku. Osoba wyznaczona na kierownika rozbiórki rozpoczyna od odłączenia budowli od wszelkich sieci np.: elektrycznej, gazowej, kanalizacyjnej i wodociągowej. Prawo budowlane nakazuje również zagospodarowanie terenu rozbiórki: ogrodzenie obszaru, na którym prowadzone są prace, wyznaczenie stref niebezpiecznych np. do składowania materiałów i sprzętów, zapewnienie warunków socjalnych i higienicznych oraz właściwe przechowywanie maszyn i urządzeń technicznych wykorzystywanych podczas prac. Osoby odpowiedzialne za prace wyburzeniowe powinny być wyposażone we właściwe środki ochrony indywidualnej: kaski, okulary, obuwie robocze, maski oraz rękawice. Podczas działań na wysokości dodatkowo w linki i szelki bezpieczeństwa. Operatorzy maszyn powinni posiadać wszelkie niezbędne pozwolenia do ich obsługi. Prace powinny być też prowadzone w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Przy silnym wietrze, podczas opadów deszczu czy śniegu lepiej unikać jakichkolwiek rozbiórek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *